Moda Uroda Zdrowie DIY Kuchnia Parenting

Dlaczego mamy czkawkę lub ziewamy? 9 ciekawostek o naszym ciele.

Blogerka: justyna

Ludzkie ciało jest złożonym systemem biologicznym, który często jest trudny do zrozumienia. Mechanizm obronny to jeden z takich układów.
Ma za zadanie chronić nas przez 24h na dobę przez całe nasze życie od całego szeregu rzeczy, które mogą nam zaszkodzić.

Czy wiesz, które czynności są wynikiem mechanizmu obronnego? Przedstawimy Wam dziewięć fascynujących ciekawostek o naszym ciele.

#1. Marszczenie skóry

źródło: Hottubbliss

Zmarszczki, które pojawiają się na skórze rąk posiadają swoje przeznaczenie. Zjawisko to jest spowodowane tym, że organizm odnotowując zwiększona ilość wilgoci rozumie to jako informację, że Twoje otoczenie stało się śliskie. Pomarszczona skóra jest pomocą na łatwiejszą przyczepność na gładkich powierzchniach.

#2. Przeciąganie się

źródło: Shutterstock

Instynktownie rozciąganie to przygotowanie naszego organizmu do obciążeń fizycznych, które podejmiemy w ciągu dnia. Jednocześnie przeciąganie się przywraca przepływ krwi i poprawia nasze samopoczucie.

#3. Kichanie

źródło: Istock

Zwykle dochodzi do niego, gdy kanały nosowe zostają nadmiernie wypełnione alergenami, kurzem lub innymi drażniącymi substancjami. Kichanie to sposób naszego ciała na pozbycie się tych zanieczyszczeń.

#4. Czkawka

źródło: Gettyimages

Czy wiesz, że gdy jemy zbyt szybko i połykamy duże porcje jedzenia, nasz nerw pneumogastryczny zostaje podrażniony? Jest on ściśle połączony z żołądkiem i przeponą. Podrażnienie w rezultacie skutkuje czkawką.

#5. Ruchy miokloniczne

źródło: Fotolia

Czy znasz te dziwne uczucie, kiedy Twoje ciało zapada w sen, a nagle dostaje coś w rodzaju szoku elektrycznego?

Zjawisko to wynika z faktu, że podczas zasypiania częstotliwość oddechu szybko spada, ciśnienie zmniejsza się nieznacznie, a mięśnie rozluźniają się. Nasz mózg interpretuje ten stan jako sygnał śmierci i próbuje nas w ten sposób uratować.

To nie jest koniec wpisu - przejdź na kolejną stronę.

Udostępnij na Facebooku!
REKLAMA

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego dzialania serwisu. Mozesz zablokowac pliki cookie w ustawieniach przegladarki. Wiecej informacji w Polityce Prywatnosci tej strony. OK