Moda Uroda Zdrowie DIY Kuchnia Parenting

13 ciekawostek o ludzkim ciele, o których mogłaś nie wiedzieć

Blogerka: justyna

Często myślimy, że znamy swoje ciało doskonale. Choć zdajemy sobie sprawę z tego, jak funkcjonuje nasz organizm oraz jakiego rodzaju zmiany i procesy zachodzą w nim w każdym momencie w ciągu dnia, to w rzeczywistości jest on nadal tajemniczym i bardzo skomplikowanym mechanizmem, który jest zagadką nawet dla najbardziej wykwalifikowanych specjalistów - lekarzy i naukowców.

Oto 20 niezwykłych faktów o naszym ciele, o których wcześniej mogłaś nie wiedzieć.

#1. Wzór języka jest tak samo unikalny, jak odcisk palca.

źródło: 500px.com

Będąc jednym z najsilniejszych mięśni w organizmie człowieka, język posiada również inną, równie ciekawą cechę. Jak powszechnie wiadomo, każdy człowiek ma unikalne linie papilarne na opuszkach palców. Ale czy wiesz, że wzór języka każdego z nas jest równie niepowtarzalny? Ponadto, kobiety mają więcej kubków smakowych na powierzchni języka niż mężczyźni.

#2. Włosy

źródło: Shutterstock

Według naukowców jeden włos może utrzymać wagę nawet do 3 kg. W ciągu całego dnia tracimy około 200 włosów.

#3. Krew

źródło: mediabakery.com

Czy wiesz, że istnieje aż 29 grup krwi? Podtyp bombajski jest najrzadziej spotykany - występuje jedynie wśród pewnej grupy rodzin w Japonii. Kolejną ciekawostką jest to, że w ciągu zaledwie jednego dnia, nasza krew "przemierza" dystans równy 19,312 kilometrów.

#4. Paznokcie

źródło: liveinternet.ru

Paznokcie złej kondycji, które są miękkie, kruche, łamliwe i bez obłączków ("półksiężyca"), mogą wskazywać na nadczynność tarczycy.

#5. Mózg

źródło: kpcw.org

Ludzki mózg jest niezwykły - czy wiesz, że jeśli jego dany obszar ulegnie uszkodzeniu, to inny jest w stanie wykonywać jego funkcje? Pręd­kość impulsu ner­wo­wego wynosi około 400 km/godz. Kolejnym, ciekawym faktem jest to, że nasz mózg w pra­wie 80% składa się z wody.

To nie jest koniec wpisu - przejdź na kolejną stronę.

Udostępnij na Facebooku!
REKLAMA

Ta strona wykorzystuje pliki cookie dla lepszego dzialania serwisu. Mozesz zablokowac pliki cookie w ustawieniach przegladarki. Wiecej informacji w Polityce Prywatnosci tej strony. OK